Store forskjeller innad i samfunn skaper ustabilitet og urettferdighet. Norge har historisk vær en viktig bidragsyter i kampen for å utjevne forskjellene i verdenssamfunnet. Det er for å sikre muligheter og rettferdighet til individet, og det er også et viktig bidrag til å forebygge konflikter og utrygghet i verdenssamfunnet. Norge må fortsatt være en bidragsyter for at forskjeller mellom land og innad i land skal bli mindre. Det krever langsiktig arbeid, mer innsyn i forvaltningen av bistandsmidler og en større målretting av bistandsmidlene.
Løsninger:
-
1% av bruttonasjonalinntekt skal gå til bistand.
-
Bistand skal være en økonomisk investering uten utbytte. Formålet er ikke å tjene penger på bistanden, men må i større grad dreie seg om mottakerens utbytte av bistanden.
-
Øke andelen bistand som gis i form av mikrolån.
-
Prioritere midler i bistandsbudsjettet til seksuell og reproduktiv helse og rettigheter globalt.
-
Samarbeidet med sivilsamfunn og frivillig sektor innen bistand må styrkes for å sikre langsiktighet i prosjekt og at mindre av bistandsmidlene går til administrasjon.
-
At Norge sletter illegitim gjeld og gjeld som er resultatet av uansvarlige lån.
-
Bistandsbudsjettet skal i all hovedsak brukes i andre land, ikke i Norge. Deler av bistandsbudsjettet kan brukes i Norge i år med store flyktningstrømmer for å sikre effektiv, trygg og god behandling av asylsøkerne.
-
Bedre oppfølging av bistandsmidler.
-
Norge skal legge press på land som forbyr prevensjon.
-
I større grad engasjere og involvere lokale personer i bistandsarbeid gjennom opplæring, rådføring og involvering.