Til forsiden
Du er her: Hjem  / Telemark  / Pressearbeid  / Interpellasjoner  
Interpellasjon fylkestinget 27. april 2007:

Tiltak for flere læreplasser!

[06.05.07 16:50] Hver sommer/høst er det oppslag og diskusjon i media rundt lærlingeplasser, og fokuset er naturlig nok spesielt på de som ikke får lærlingeplass. Det er ingen tvil om at det er ikke tilfredsstillende for elever som ønsker å fullføre sin utdannelse med to år som lærling å bli tilbudt et løp med allmennfaglig påbygning. Elever som og tar lærlingetiden teoretisk har større strykprosent på fagprøven og er mindre attraktive hos arbeidsgivere.


I 2006 var det 604 ungdommer i Telemark som søkte lærlingeplass, og 379 som fikk dette. Dette gir en formidlingsprosent på 68,5 som gjør Telemark til det tredje beste fylket i landet når det kommer til formidling av lærlinger (Kilde: Utdanningsdirektoratet). Dette er bra, men jeg håper fylkesordføreren deler min ambisjon om å bli enda bedre. Vi står ovenfor store utfordringer i årene framover, ikke minst siden helsefagarbeidere nå skal ut som lærlinger. Fylkekommunen har jo allerede gitt støtte til prosjektet ”flere læreplasser”, men fortsatt mener undertegnede at mer kan gjøres.

 

Som vi vet kan ikke fylkeskommunen tvinge bedrifter/kommunen til å ta imot lærlinger, og undertegnede har heller ingen tro på at lovfestet rett på lærlingeplasser kan føre til flere plasser. Men vi kan påvirke. Derfor ønsker vi å skissere følgende tiltak for å øke antall lærlingeplasser i Telemark allerede fra høsten 2007:

  • Øke det fylkeskommunele lærlingetilskuddet
  • Bedrifter som tar inn lærlinger kan få utbetalt lærlingetilskuddet forskuddsvis. Slik kan også mindre bedrifter med lavere egenkapital ta inn lærlinger.
  • Telemark fylkeskommune innfører anbudsregler som stiller krav til at de som skal få tilslag på anbudet må ha lærlinger (dette har blant annet Rogaland fylkeskommune gjort).

Kunne fylkesordføreren i den økonomiske situasjonen fylkeskommunen nå er i, tenkte seg å vurdere disse tiltakene for å øke antall lærlingeplasser?

 

Videre har vi noen spørsmål til fylkesordføreren som vi ønsker å få svar på:

  • Hvordan er samarbeidet om lærlingeformidlig med nabofylkene? Om Telemark har noen plasser en ikke får fylt opp innenfor et yrke (eller vica versa), tilbys disse til nabofylkene? Vil økte ressurser kunne bedre dette samarbeidet?
  • Får lærlinger i Telemark i dag like god informasjon og oppfølging ved fagprøve som elever får ved eksamen?
  • Kunne det være aktuelt å utrede muligeten for å gi tilskudd (eventuelt mindre enn basistilskudd) til lærlinger som også har gjennomgått alternativ VG3 i skole?
  • Er det i dag noen diskusjon om at flere lærlinger som tar fagprøve også skal få mulighet til å ta studiekompetanse? Det viser seg ofte at et praktisk løp kan være like gunstig utgangspunkt for en videre utdannelse som et teoretisk

Anja Hjelseth, Senterpartiet

Tor Erik Baksås, Senterpartiet

Tips en venn

Skriv ut Skriv ut