|
|
[18.03.11 12:00] Her kan du lese innlegget til Leder, Johannes Rindal, som han hadde på generaldebatten.
Kjære landsmøte
Forrige helg samla Senterungdommen 160 engasjerte ungdommer til Vårslepp, det største på mange år. Det ble en helg med gode kurs og sosial lagbygging.
Stemninga var fantastisk, under middagen tok det helt av, og det var en gjeng slitne men motiverte Senterungdommer som reiste hjem søndag.
Landsmøte, jeg utfordrer dere til å matche den stemninga denne helga. Det er fristende å si at partiet has been to Hell and back det siste året, og denne helga skal vi løfte og mobilisere for valgkampen.
Vi i Senterungdommen som er til stede her, og vi er mange, skal gjøre vårt både i og utenfor møtesalen.
På Senterungdommens landsmøte i 2009 ga Liv Signe oss en gave og en utfordring. Vi skulle doble medlemstallet og bli 2000 medlemmer i 2011.
Med andre ord er vi inne i det avgjørende året, og om vi når målet eller ikke avhenger av Senterpartiet. Partiet har forpliktet seg gjennom å vedta strategien fram mot 2013.
Senterungdommen har utpekt april som vervemåned, og det skal være en dugnad mellom Senterpartiet og Senterungdommen.
April er måneden for å starte opp lokallag, ha aksjoner og møter retta mot ungdom og verve mange nye Senterungdommer.
Hver og en av oss her på Landsmøtet bør ha som mål å verve minst en hver i løpet av vervemåneden.
Valgkampen nærmer seg med stormskritt, og Senterungdommen har som mål å gjøre det beste skolevalget på lenge.
Vi skal stå fram som et selvstendig alternativ, og nekte å bli plassert i båsen for verken ”sosialister” eller ”de usynlige i sentrum.” Vi skal vinne valget ved å være best skolert på de lokale sakene, fylkeslagene i partiet har her en viktig oppgave.
Våre folk skal vite hvert eneste rare vedtak AP, Høyre og FrP har gjort i denne perioden, og hva Senterpartiet lokalt har foreslått og fått gjennomslag for.
Og, alle toppkandidater skal være til stede under debatten på sin lokale videregående skole, for å møte sine førstegangsvelgere.
Landsmøte, Senterungdommen er klar til valgkamp, vi er større og mer sultne enn på lenge.
Senterungdommen kommer til å løfte ung økonomi i valgkampen. Det er ikke fordi vi tar en FrP og snakker til lommeboka til folk, men fordi statistikken er skremmende:
Unge er den raskest voksende gruppen skyldnere. 7000 unge mellom 18 og 20 har 85 millioner kroner til Inkasso. Hver fjerde person som registreres hos Lindorff er under 25, stadig flere unge får betalingsanmerkninger, og bruken av forbrukslån har økt sterkt.
Landsmøte, en målretta satsning på unge under utdanning og i etableringsfasen må bli et prioritert område for Senterpartiet framover!
En god start vil være å behandle resolusjonen som Senterungdommen har fremma om temaet.
Om ganske nøyaktig ett år vil antall innbyggere i Norge runde 5 millioner. Vi blir stadig flere, og det gir utfordringer for hvordan vi bor, reiser og jobber.
Det krever politisk kløkt å planlegge samfunnet på en bærekraftig måte samtidig som vi sørger for vekst og utvikling. Skal vi få til det, må vi rydde i det planregimet som i dag eksisterer. I dag går man seg lett vill, og den ene planen utligner den andre.
Det må bli tydeligere hvem som har ansvar for å bestemme hva, og hvem som har det siste ordet. Mye kan med fordel legges til regionalt folkevalgt nivå, og verden vil gå videre om ikke folk fra fylkesmannens miljøavdeling befarer seg opp og ned og i mente, side om side med all verdens etater og fylkeskommunen selv.
Med klarere politiske føringer har vi her et område som med fordel kan effektiviseres.
Fjerning av revisjonsplikta var en forsiktig start – Senterungdommen vil ha Senterpartiet på barrikadene for effektivisering av offentlig sektor fordi det er en vinnersak, og fordi vi trenger pengene til å investere i framtida.
Landsmøte, i dag er det 231 dager igjen til Landsmøte i Senterungdommen åpner på dette hotellet. Innen den tid skal vi sammen sørge for at Senterungdommen vinner skolevalgene, Senterpartiet gjør et brakvalg og Senterungdommen er 2000 medlemmer.
Godt landsmøte!