Til forsiden
Du er her: Hjem  / Telemark 


Anja Hjelseth
"Gjesten" i Varden 30.10:

Ja til elev- og lærlingeombudet!

[11.11.08 17:56] Forrige uke gjorde heldigvis fylkestinget et enstemmig vedtak om at stillingen til elev- og lærlingeombudet skal besettes så fort som mulig. Dette er viktig for at elever og lærlinger skal få tilbake det viktige talerøret sitt! Det nåværende elev- og lærlingeombudet i Telemark har permisjon fra jobben fram til august 2009, og fylkesrådmannen hadde valgt å holde denne stillingen vakant i tider med nedskjæring og nedbemanning.


Elev- og lærlingeombudet fungerer som en brobygger mellom elever/lærlinger og den enkelte skole/bedrift og politikere. Elev- og lærlingeombudet skal blant annet hjelpe elever og lærlinger til å få oversikt over sine rettigheter, blant annet i forhold til arbeidsmiljølov, elevrådsarbeid og lærekontrakter. Dette er viktig for at elever og lærlinger skal få mer over hverdagen sin og bli hørt!  

Det neste året blir krevende for alle parter i den videregående skolen, store investeringer i skolebygg har gjort at lånegjelden til Telemark fylkeskommune er høy og dette fører blant annet til høyere utgifter til renter og avdrag. Fylkesrådmannen har til sammen foreslått kutt i den videregående skolen på 27 millioner kroner. Uten at jeg skal forskuttere den politiske behandlingen vil det sannsynligvis føre til forholdsvis store endringer i skoletilbudet og færre stillinger i den videregående skolen. 

I utfordrende tider som dette er det ekstra viktig at elever og lærlinger har et talerør som snakker deres sak!

Anja Hjelseth, fylkespolitiker for Senterpartiet

Tips en venn

Skriv ut Skriv ut